Odčervovací program

Vzhledem ke zvyšujícímu se výskytu parazitárních onemocnění u psů a koček doporučuje pravidelné preventivní odčervení.
V rámci prevence se snažíme držet krok s moderními trendy a nejnovějšími poznatky v oblasti preventivní medicíny. Z tohotu důvodu přijímáme taková odčervovací schémata, která na jednu stranu maximálně eliminují možnost infestace, popřípadě dlouhodobé nákazy parazity, na straně druhé nezatěžují příliš organizmus ošetřeného zvířete.

Prevence v oblasti odčervení začíná u každého štěněte už u březí matky. Štěňata od neodčervených matek se mohou narodití už nakažená škrkavkami. Navíc mohou být štěňata nakažena během sání mateřského mléka od infikované matky. Březí fena může být odčervena ještě 3 týdny před očekávaným porodem.

Novorozená štěňátka se poprvé odčervují ve stáří 10-14dní. Přitom používáme méně agresivní preparáty, nejčastěji ve formě pasty, které nemají schopnost parazity usmrtit ve střevě, pouze způsobí jejich oslabení, pozvolné uvolnění z lumenu střeva a odchod ve stolici.

Dále následuje odčervení ve věku 4,8,10 a 2 týdnů věku. Navazuje série odčervení ve věku 4,5 a 6 měsíců a poté každé 3 měsíce. Při správně zvoleném schématu preventivního odčervování se můžeme vyhnout nepříjemnostem souvisejícím s infestací parazity, které mohou, především malá štěňátka, v krajním případě ohrozit i na životě nebo způsobit nevratné změny na střevní sliznici s dlouhodobými následky souvisejícími s poruchami výživy. Odborníci doporučují doplnit preventivní odčervování o pravidelné vyšetřování trusu.

V současné době disponujeme těmito odčervovacími preparáty pro psy:
- Caniverm tbl. (1tbl. na 5-10kg)
- Cestal plus tbl. (1tbl. na 5-10kg)
- banminth tbl. (1tbl. na 3-4kg)
- Dolpac pro velké psy (1 tbl. na 20-25kg)
- Caniquantel plus XL (1tbl. na 20kg)
- Dehinel plus XL (1tbl. na 35kg)
- Cazitel plus XL (1tbl. na 35kg)
- Milprazon 2,5mg (1tbl. na 1-5kg)
- Milprazon 12,5mg (1tbl. na 5-25kg)
- Caniverm pasta
- Banminth pasta
- Vitaminthe pasta

Preparáty pro odčervení koček:
- Caniverm tbl.
- Cestal Cat
- Caniverm pasta
- Vitaminthe pasta
- Profender spot on
- Broadline spot on (kombinace vnitřní parazité + blecha a klíšťata)