Dentální hygiena

Peče o zdravý chrup má ve veterinární medicíně z hlediska prevence prvořadý význam.

Dutina ústní je osídlena mnoha společenstvými bakterií, a proto se stává jednou z nejčastějších bran infekce.
Kromě bakterií, které mohou negativně působit v další částech zažívacího traktu nebo se v něm vstřebávat do organismu, mnoho z nich může působit nebo se vstřebavat už v dutině ústní. Nejčastějším místem průniku bakterií z dutiny ústní je porušená slizniční bariéra v oblasti zubních alveolů (zubních lůžek).

Prvním rizikovým obdobím u psů je výměna mléčného chrupu, kdy dochází k obnažení zubních lůžek a oslabení bariéry pro vstup infekce do organismu. Toto období je také rizikové z hlediska působení tetanogenních bakterií, které vyvolávají onemocnění nervového systému zvané tetanus.

Druhým a vlastně dalšími následnými rizikovými obdobími jsou období výskytu zubního kamene.
Problematika zubního kamena začíná již na úrovni přítomnosti zubního plaku. Tady může ještě zasáhnout majitel psa / kočky, kdy může zubní plak mechanicky odstranit např. čištěním zubů zubním kartáčkem nebo použitím nejrůznějších preparátů jako jsou přípravky do vody (Plague off, Aquadent) nebo dentální kostičky. Zubní plak tvoří vhodné prostředí pro pomnožování bakterií. V další fázi na podkladně zubního plaku vzniká zubní kámen. Tady už majitel nemá možnost zasáhnou jinak než navštívit veterinárního lékaře. Mechanické odstanění už často není možné.

Zubní kámen se vyznačuje přítomností tvrdé minerální skořepiny, jejichž základem je ve spodní vrstvě přítomný zubní plak s bakteriemi. Zjednodušeně řečeno: bakterie se množí v zubním plaku a jsou chráněny zubním kamenem. Zubní kámen nadzvedává dásně, obnažuje zubní krčky a uvolňuje závěsný aparát zubu, čímž může způsobit paradentózu nebo způsobí zánět dásní a destrukci zubního lůžka, odhalení krevních cév zubu a odtud průnik infekce do celého těla zvířete.

Infekční onemocnění mají u psů predilekční místa usazování při přechodu do chronického stádia na srdečních chlopních a mohou tak způsobít srdeční onemocnění.

Odstranění zubního kamene se v současné době provádí zubním ultrazvukem a provádí se u psů i koček v anestezii.